Menu

Anketa

Souhlasíte s vytvořením 3. moravské divize se 14 účastníky v příští sezoně?
Celkem hlasů: 192
ANO 49
25.5%
NE 138
71.9%
Je mi to jedno 5
2.6%

Galerie

TOPlist

Rozhovor se sportovním manažerem Ráječka Markem Bláhou - díl první - Minulá sezona

Ráječko čeká sedmnáctá sezona v Krajském přeboru JmKFS. Přinášíme rozhovor se sportovním manažerem klubu Markem Bláhou. V prvním díle se zaměřujeme na poslední sezonu, v níž skončila Olympia za Lanžhotem a Bohunicemi třetí...

 

Ráječko skončilo v minulé sezoně krajského přeboru na třetí příčce, čímž jste vyrovnali historické klubové maximum. Navíc jste překonali svůj bodový rekord. Jak sezonu s odstupem tří týdnů hodnotíte?

Budu se věnovat hlavně jarní části. Do ní jsme šli s velkým rizikem. Proběhla u nás změna na trenérském postu, kdy Petra Vašíčka vystřídal neznámý trenér z "okresního rybníčku" Pavel Helán. Zásadní změny byly také v hráčském kádru. Vypomohli jsme Blansku, kam jsme pustili Víťu Bártu, zůstal tam i Honza Pšikal a do Sparty Brno odešel Kuba Mičko. Základní pilíře sestavy byly pryč. Vůbec jsme nevěděli, co jarní část přinese. Ale začali jsme dobře. Vyhrávali jsme, udělala se šňůra výsledků a pak jsme se vezli na vlně euforie. Nakonec jsme neprohráli čtrnáct nebo patnáct zápasů za sebou a díky tomu jsme dosáhli na naše nejlepší umístění. Musím říct, že u nás panuje velká spokojenost. I když jsme před sezonou chtěli skončit výš. Škoda některých zápasů z podzimu, jinak jsme mohli dopadnout i líp. Cílili jsme na druhé místo, protože Lanžhot byl pasován na velkého favorita, což potvrdil. Hrálo se o druhé místo jako sezonu před tím, kdy byl v přeboru Tišnov.

 

Předpokládali jste, že Lanžhot bude až takhle nahoře?

Ano, předpokládali jsme to. Lanžhot angažoval schopného trenéra (pozn.Milana Valachoviče), který dokáže sehnat hráče. Je náročný a jdou s ním úspěchy. Byl v Hlučíně a udělal tam taky výborná umístění, takže se to dalo předpokládat i v Lanžhotě. Na druhou stranu mě překvapil jeho úzký kádr. V podstatě to hráli ve 12 lidech, tohle kdybych udělal já, tak sezonu nedohrajeme. Do dneška mi není jasné, jak mohli s úzkým kádrem takhle krajským přeborem prolítnout. Ale čekali jsme, že budou nahoře a potvrdili to. Po podzimu jsme měli na Lanžhot ztrátu 11 bodů, to by museli zkolabovat, abychom je dotáhli. Máme to nastavené tak, že vždycky chceme skončit co nejvýš, ambice jsou vysoké. Mančaft už se nám sehrává. Je hodně mladej a s tím přichází výkyvy ve výkonnosti. Některá utkání jsme nezvládli takticky. Ale tým zraje každou sezonou a my teď vzhlížíme k té následující. Tým chceme vhodně doplnit a věříme, že jeho vrchol v následující sezoně nebo sezonách ještě přijde.  

 

Po podzimní části jste byli na čtvrté příčce tabulky, přesto jste sáhli k výměně trenéra. Odešel Petr Vašíček. Proč došlo k této změně?

Nesplnil výsledková očekávání. Petr u nás byl tři roky, dostal dlouhodobé cíle, v zásadě volnou ruku při výběru hráčů. Přišel Martin Sehnal, měl Mička, měl Bártu, další hráče, ale bylo z toho šesté, osmé a šesté místo, což pro nás bylo zklamání. Chtěli jsme skončit lépe. Nemluvím o postupu, o prvním místě, ale měli jsme být výš. Třeba třetí, nebo čtvrtí. Pak se to sečetlo i se špatnou komunikací směrem k dorostu a k béčku. Situaci jsme řešili na výboru a řekli si, že zkusíme jít jinou cestou. Šli jsme do rizika. Angažovali jsme okresního trenéra, ještě jsme mu "sebrali" rozdílové hráče (pozn. odešli Bárta a Mičko) a on udělal třetí místo.

 

Místo Petra Vašíčka jste přivedli Pavla Helána. Byli ve hře ještě i jiní trenéři? Proč jste vsadili právě na něj? Přiznám se, že pro mě to bylo úplně nové jméno na jihomoravském fotbalovém poli...

Moc lidí o něm neslyšelo. V zásadě je to kluk, který hrával okresní fotbal, dobře se zná s klukama, kteří hrávali krajský přebor v Ráječku. S Honzem Sehnalem, s Jarkem Kopeckým, s touhle partiou. Hrávali spolu malou kopanou. Chtěli jsme propojit áčko s béčkem, protože Petr (pozn. Vašíček) áčko separoval. Chtěli jsme větší spolupráci. Aby se kluci po zranění v béčku rozehrávali, prostě aby se oba týmy více propojily, což měl přinést a oživit Pavel Helán. Nakonec ho přivedl, myslím, starosta Ráječka a člen výboru Víťa Rajtšlégr, který dal podnět, že by to pro Pavla Helána mohla být výzva. Jako podceňovaný trenér i s dílem štěstí, prostě všechno klaplo a sedlo si, jak mělo, se mu podařilo udělat úspěch a nejlepší umístění v Ráječku.

 

Předčilo nakonec konečné umístění po zimních změnách vaše očekávání? Už to bylo zmiňováno, odešli klíčoví hráči Bárta a Mičko...

Přiznám se, že předčilo. Po těch změnách jsme tolik bodů nečekali. Po podzimu jsme si řekli, že při ztrátě 11 bodů, už to není na postup. Kdybychom ztráceli po podzimu tři čtyři body, tak jsme do těch změn asi nešli. 

 

Po nástupu pana Vašíčka jsem četl v rozhovoru, že dlouhodobým cílem je dostat Ráječko do divize...

Ten cíl platí. Nebo já to řeknu jinak, my chceme vyhrát krajský přebor. To je pro mě osobně největší cíl. A druhá moje myšlenka, když přebor někdo vyhraje, tak by do divize měl jít. Vezmu si teď trochu do pusy Bohunice: před třemi roky vyhrály přebor a do divize nepostoupily. Já to mám tak nastavené. Myslím si, že pokud nechcete ztratit ambice týmu, buď směrem k divákům nebo směrem k hráčům, tak byste tu cestu měli jít. Měli byste to zkusit. Neříkám, že celý mančaft přebudovat, jdeme do divize, tak všechny hráče vyházíme a uděláme nový mančaft. My bychom to zkusili s tím samým týmem, který bychom měli v daný okamžik. Maximálně bychom ho doplnili o dva hráče, abychom měli širší kádr. Šli bychom do toho i za cenu, že by se to nemuselo podařit a následující sezonu by se šlo dolu. Divizi trochu sleduju a myslím si, že se stávajícím mančaftem bychom dokázali hrát v polovině tabulky.

 

 

V dalším dílu rozhovoru mmj. o divizi a nabídce na mimořádný postup Ráječka do ní... Čtěte zítra.

 

 

Diskuse k článku
Přispívání je povoleno pouze přihlášeným uživatelům...
K tématu se zatím nikdo nevyjádřil, máte-li co říct, můžete být první...

Tabulka

Tým Z S B
1. Rousínov 0 0:0 0
2. Start 0 0:0 0
3. Boskovice 0 0:0 0
4. MS 0 0:0 0
5. Tišnov 0 0:0 0
6. Bosonohy 0 0:0 0
7. Svratka 0 0:0 0
8. Mutěnice 0 0:0 0
9. Vojkovice 0 0:0 0
10. Ráječko 0 0:0 0
11. M.Krumlov 0 0:0 0
12. Kuřim 0 0:0 0
13. Sparta 0 0:0 0
14. Bohunice 0 0:0 0
15. Ivančice 0 0:0 0
16. Krumvíř 0 0:0 0

Aktualní kolo

Domácí Hosté
M.Krumlov Svratka 10.08.
Vojkovice Tišnov 11.08.
Mutěnice Bohunice 11.08.
Kuřim Ráječko 11.08.
Sparta Bosonohy 11.08.
Start Rousínov 11.08.
Krumvíř Boskovice 12.08.
Ivančice MS 12.08.

Slavíme

90 let FC Veselí n.M. 

90 let Slavoj Rohatec 

90 let Slovan Bzenec 

90 let FC Veverská Bítýška

60 let Viktoria Želešice

Zapojte se i VY!

pozvánky a informace z klubů zasílejte na

jmfotbal@seznam.cz