Menu

Anketa

Čí výkony a výsledky z nejlepší trojice KP jsou pro Vás největším překvapením?
Celkem hlasů: 245
Boskovice 154
62.9%
Mutěnice 17
6.9%
Bosonohy 74
30.2%

Galerie

TOPlist

Rozhovor se sportovním manažerem Ráječka Markem Bláhou - díl třetí - Aktuální změny

Ráječko čeká sedmnáctá sezona v Krajském přeboru JmKFS. Přinášíme rozhovor se sportovním manažerem klubu Markem Bláhou. Ve třetím díle se věnujeme aktuálnímu dění v hráčském a realizačním týmu Olympie...

 

První část rozhovoru s Markem Bláhou o minulé sezoně najdete ZDE.

Druhou část rozhovoru s Markem Bláhou o možnosti mimořádně postoupit do divize najdete ZDE.

 

Kdo se podle vás bude pohybovat v popředí přeboru v nové sezoně?

Myslím si, že silná bude Sparta Brno, kam se vrací Přichystal. Nahoře bude Rousínov, který posílil o hráče z Rosic. Věřím, že my se budeme pohybovat na špici. Bohunice mají dost odchodů, ale je tam Švancara, přišel Schneider a mají dobré vedení, které dokáže sehnat hráče. Sám jsem zvědavý, kdo tam přijde. Zase budou vepředu. Uvidíme, jak na tom bude Start Brno. Moravská Slavia může hrát v popředí. U ní bude hodně záležet, jestli bude hrát Záruba.

 

Kádr na podzimní část sezony máte uzavřený?

Zatím nemáme. Ještě máme jednoho hráče, který to v současné době zkouší v Blansku a pokud se tam neprosadí, máme v rámci spolupráce předjednáno, že půjde k nám. Jisté jsou příchody Dominika Bokůvky z Blanska a z Bohunic Dominika Musila a Nikolase Burčíka. Muska a Burča jsou oba vysocí 193, 194 cm, dvě věže. My jsme malej mančaft, vyšší hráče jsme potřebovali. 

 

Jak se vám povedlo získat Musila s Burčíkem z Bohunic? Třeba Burčík dal za poslední čtyři roky v přeboru 64 gólů...

Pro mě nepochopitelné. Zase se trošku vrátím k tomu, co už jsem říkal. Jsou trenéři, kteří stavějí na hotových hráčích. Já kdybych dostal nabídku, jestli Švancaru, nebo Burčíka, tak beru Burčíka a nemusel by mít ani tolik gólů. V Bohunicích byl třetí útočník za Švancarou a Ullmannem. Dostával 30 minut a většinou dával góly. Byla sezóna, kdy nastřílel 20 branek. Jeho pozice v Bohunicích mně ale napomohla. Ulehčené jsme to měli také tím, že jsou u nás Patrik Lidmila s Kubou Gremmelem, což jsou Bohuničtí kluci a na rozhodování měli jejich reference určitě také vliv. A Muska? Řekli jsme mu, že hledáme stopera, s Burčíkem jsou kamarádi, což zase napomohlo. Nešli jsme ale cestou volných přestupů. Tomu se snažím vyhýbat, nejsem jejich zastáncem. Myslím si, že když jsou rozumní lidé ve vedení, tak se dokážou domluvit. Když mně hráč řekne, že u nás hrát nechce, tak se domluvíme a také ho pustím. Kluci také z Bohunic nechtěli odcházet na volný přestup. Chtěli se normálně domluvit, říct panu Němcovi (pozn. předseda Bohunic), že chtějí novou výzvu, zkusit něco nového, protože jsou od mládí v Bohunicích. Pak jsme se s panem Němcem sešli a domluvili se. S Bohunicemi to bylo velmi profesionální jednání. Jsem rád i za hráče, že to takto dopadlo. Důkaz, že jdou dělat přestupy i jinak než extrémní cestou. 

 

Z Bohunic už jste za dobu, co hrajete krajský přebor, přivedli pět hráčů - Rettegyho, Lidmilu, Gremmela a teď Musila s Burčíkem...

Kuba Gremmel už má přes třicet, ale Lidmila a teď Musil i Burčík jsou z bohunického divizního dorostu. Na nich by přeci Bohunice měly stavět. Ale staví to na jiných hráčích. My dorost nemáme tak kvalitní, máme ho v A třídě. Sice tam máme talentované kluky, ale zatím to není na krajský přebor a když si hráče zatím nedokážeme vychovat, tak to musím řešit manažersky. Úplně stejně jsem to řešil s Blanskem. Oba dva Keprťáci (pozn. Daniel a Radek Keprtovi), Honza Horáček, kluci kteří prošli dorostem Blanska, neprosadili se v A týmu, nebo spíš nedostali moc šancí, se tam prosadit a začali hrát po okrese. Stáhnuli jsme je naštěstí ještě docela brzo z Lipovce a Kotvrdovic a oni jsou schopní hrát krajský přebor a být v něm úspěšní. 

 

Dorost Blanska postoupil do Moravskoslezské ligy. To může pomoci i Ráječku. Nedá se předpokládat, že by se všichni kluci poté prosadili do blanenského áčka...

Takhle jsem přemýšlel. Pro Ráječko by bylo nejhorší, kdyby Blansko sestoupilo z divize a hrálo s námi stejnou soutěž. I proto jsme mu pomohli a pustili hráče. Bárta byl oporou obrany a Pšikal tam také sehrál svou roli. Je vize o spolupráci. Ale není to vždycky jednoduché, jak si to načrtneme na papíře. Ideální by bylo, kdyby se Blansku podařilo vyhrát divizi a postoupit do 3. ligy a hrát jí dlouhodobě. My kdybychom postoupili do divize a protože máme široký kádr, tak chceme posunout i naše béčko. Vyhrát okresní přebor a postoupit do I.B třídy. Je to hodně předčasné a možná nadsazené, ale  tři výkonnostní úrovně - 3. liga, divize a I.B třída, potom dokážeme adaptovat naše i blanenské dorostence. Někdo bude mít na 3. ligu, někdo na divizi v Ráječku a I.B třídu v Ráječku. Samozřemě ti kluci, kteří se v Ráječku vykopou a jsou teď opory v krajském přeboru, tak pak by se mohli podívat do 3. ligy. Tohle by mohla být spolupráce a mohlo by to fungovat. Kluků, kteří projdou dorostem v Blansku a pak tam nepokračují, jdou do okresních mančaftů, kde se naučí netrénovat, naučí se popíjet, spoustu neduhů a do "velkého" fotbalu už je nikdo nevrátí, je strašně moc. Já jsem sice lynčovanej Blanskem za to, že jim beru hráče, ale já se na to dívám jinak. My ty hráče dostáváme v uvozovkách do většího fotbalu, než je ten okresní. Že Blansko nedokáže využít výborného dorostu, to je jeho problém, ne můj. Ale věřím že nějaká spolupráce na úrovni Blansko - Ráječko bude fungovat, hlavně abychom zapracovali mladé kluky. Aby hráli.

 

Teď k největšímu překvapení a tím je výměna trenéra v Ráječku. Proč jste se k tomu odhodlali po takovém úspěšném jaru?

Trenér Helán měl smlouvu na půl roku. V zimě jsme se domluvili, že vyzkoušíme spolupráci a pak se pobavíme, co dál. My jsme byli spokojeni s výsledky. Dnes máme v mančaftu hodně kluků, kteří přišli právě z blanenského dorostu, přišli z brněnských klubů a byli zvyklí na trenérský servis, to znamená na kvalitu tréninků, na taktickou přípravu před zápasem a v tom to nebylo ono. Přiznám se, že já jsem to nikdy moc nevnímal. Pro mě byly důležité výsledky, důležité, že reagoval v zápase, jak měl. Ale přišli zástupci kabiny a řekli, že to není úplně ono. Že pokud nepřivedu jiného trenéra, tak budu mít problém s hráči a budou odchody. My jsme se museli rozhodnout, jestli vyměníme trenéra, nebo úplně přebudujeme kádr. Pavlovi jsme nabídli, aby vedl naše béčko, ale to odmítl. Přiznám, že to nebyla lehká situace. Když jsem se to doslechl, tak říkám, že si ze mě snad děláte srandu. My odvoláme Petra Vašíčka, v tabulce pak skončíme třetí a znovu odvoláváme trenéra. To jsme za šaš... Nevím, jak by se zachoval, kdo jinej. Ale u nás teď máme super partiu a zvolili jsme tuhle cestu.

 

Přivedli jste Martina Mašu z Blanska. Kdy jste s ním začali jednat?

Hned po tom, co mi to bylo oznámeno hráči. Musel jsem začít rychle reagovat. Moje první cesta byla k Michalu Kuglerovi, protože Michal je můj kamarád a týdně se scházíme. Ale věděl jsem, že on je v Rosicích spokojený, tak jsem se ho jen zeptal. Hledali jsme dál a v ten okamžik začalo "prosakovat", že v Blansku skončí Martin Maša, tak jsem ho oslovil. On dostal nabídky z Bystrce i z jiných mužstev, ale zajímala ho naše ambice, náš přístup. Spíš se rozhodoval, jestli vůbec bude trénovat, jestli si nedá pauzu.

 

Na jak dlouho jste se s ním domluvili? Nehrozí v půlce roku další výměna?

Já věřím, že ne. Nabídli jsme mu smlouvu na 3 roky. Je to trenér, který už za sebou má nějakou historii, už jenom tím že trénoval Blansko. Věříme, že už nás delší dobu výměna trenérů nepotká. Nejsme zrovna klub, který by takhle měnil trenéry. Ale teď se to u nás sešlo. Když si vezmete, jak dlouho trénoval Luba Zapletal, Petr Vašíček u nás byl tři a půl roku...

 

Asistentem zůstává Jiří Škaroupka?

Jojo. To je chlap z Ráječka, fotbal miluje. S mančaftem žije, u fotbalu je 45 let. To je takovej náš itinerář. Zůstává na pozici asistenta.  

 

S novým trenérem konzultujete hráčské změny?

Jasně. Mančaft netvořím já, tvoří ho trenér. Máme dohody s Blanskem. Některým hráčům oznámili, že s nimi nepočítají, tak jsme je oslovovali. Měli jsme tam vytipované ještě dva, ale jeden zůstává na Olomoucku, druhý jde do Bohunic. Z Blanska jsme tak přivedli Dominika Bokůvku. Já už jsem paralelně pracoval na Musilovi a Burčíkovi z Bohunic. To bylo poměrně zdlouhavé jednání s nejistým výsledkem. Ale vsadil jsem na ně a ve finále jsem jim to i řekl: Hoši, teď už mě v tom nemůžete nechat. Já jsem si nevytipoval 3 útočníky, 3 obránce, vsadil jsem na vás a doufám, že to klapne. Šel jsem do rizika a vyplatilo se, protože věřím, že budou posilami.

 
 
Diskuse k článku
Přispívání je povoleno pouze přihlášeným uživatelům...
K tématu se zatím nikdo nevyjádřil, máte-li co říct, můžete být první...

Tabulka

Tým Z S B
1. Boskovice 15 33:21 33
2. Mutěnice 15 34:18 30
3. Start 15 37:16 29
4. Sparta 15 42:22 27
5. Bosonohy 15 26:18 25
6. MS 15 39:31 24
7. Bohunice 15 33:33 24
8. Ráječko 15 33:28 23
9. Rousínov 15 28:24 23
10. Krumvíř 15 26:24 22
11. Ivančice 15 27:32 16
12. Svratka 15 23:36 16
13. Kuřim 15 25:29 15
14. Tišnov 15 19:38 12
15. M.Krumlov 15 19:42 12
16. Vojkovice 15 24:56 6

Aktualní kolo

Domácí Hosté
Ivančice Bohunice 00.00.
Sparta MS 00.00.
Start Bosonohy 00.00.
Krumvíř Rousínov 00.00.
M.Krumlov Boskovice 00.00.
Kuřim Tišnov 00.00.
Mutěnice Ráječko 00.00.
Svratka Vojkovice 30.03.

Slavíme

90 let FC Veselí n.M. 

90 let Slavoj Rohatec 

90 let Slovan Bzenec 

90 let FC Veverská Bítýška

60 let Viktoria Želešice

Zapojte se i VY!

pozvánky a informace z klubů zasílejte na

redakce@jihomoravskyfotbal.cz