ANO 46
63%
NE 27
37%

Návraty - podzim 2010, I.A třída: Derby Bořetic s Velkými Pavlovicemi sledovala rekordní divácka návštěva. Zápas rozhodl z penalty Šmíd

Původní reportáž, ohlasy, preview. Po 24 letech došlo na derby Bořetic s Velkými Pavlovicemi. Nováček I.A třídy skupiny B z Bořetic v srpnu 2010 zdolal Velké Pavlovice 1:0. Gól dal z penalty bývalý ligový fotbalista Lambert Šmíd. Očekávaný zápas sledovalo přes 800 diváků.

I.A třída skupina B 2010/2011

Osm set patnáct platících diváků shlédlo nedělní dopolední šlágr 1.A třídy skupiny B, ve kterém přivítaly Bořetice Velké Pavlovice. V průměrném utkání s vynikající atmosférou nakonec šťastně zvítězili domácí 1:0, když branku vstřelil dvacet minut před koncem z pokutového kopu Lambert Šmíd.

Kdo čekal, že domácí celek s fotbalisty se zkušenostmi z vyšších soutěží hosty přehraje, mýlil se. Byly to naopak Velké Pavlovice, které působily po celý zápas živějším a kompaktnějším dojmem. Šancí ale bylo k vidění poskrovnu. Ve 12. minutě střílel z 25 metrů hostující forvard Balcárek, ale míč jenom těsně minul pravou tyč. V 26. minutě hlavičkoval po standardce Švrčiny nad Konečný. V 33. minutě už to vypadalo na první vyloženou šanci, ale Švrčinův pokus se mezi tři tyče opět nevešel. Domácí tým se prakticky nedostal do hry, hosté celoplošným presinkem získávali většinu míčů a pohlídali také největší osobnost "Celticu" Lamberta Šmída. Proto domácí zahrozili v první půli jenom jednou. Slabou střelu Kamila Kadlece ale gólman Chromek v pohodě chytil.

Druhou půli zahájily Velké Pavlovice šancí z kategorie vyložených. Po centru Švrčiny z pravé strany doputoval míč až na hlavu Petra Vaška, kterému překazil gólovou radost zákrokem zápasu David Galla. V 61. minutě předčasně rozehrál standardní situaci domácí Krška a po druhé žluté kartě musel předčasně pod sprchy. Za pět minut ale domácí v oslabení rozhodli utkání. Standardní situaci z levé strany rozehrával Kubánek, míč se snesl až k Machalovi, jemuž zabránila k zakončení vysoká noha jednoho z pavlovických hráčů. Penalta. Byla, ale v kontextu rozhodování sudího Miklíka přísná. V předchozím průběhu utkání totiž dvě podobné situace jako faul neposoudil. K penaltě se postavil Lambert Šmíd a poslal Chromka na druhou stranu - 1:0.

Hosté si v početní převaze vytvořili pouze jednu možnost. V 87. minutě se dral do zakončení Šabata, ale hlavou branku netrefil. Mimořádně sledované derby tak skončilo výhrou domácího celku 1:0.

Sokol Bořetice - Slavoj Velké Pavlovice 1:0 (0:0)
Branka: 71. (PK) Šmíd
ČK: 61. Krška (Bořetice). ŽK: 26. Krška, 68. Veselý, 78. Kadlec, 85. Ferreira - 88. Koráb
Diváků: 815
Bořetice: Galla - Kubánek, Baštař, Černý, Krška - Petrásek M. (67. Sokolář), Veselý, Šmíd, Ráztočný - Kadlec (86. Petrásek D.), Machala (81. Ferreira)
Velké Pavlovice: Chromek - Švrčina, Vašek, Loubek, Měřínský - Jilka (82. Vintrlík), Konečný, Koráb, Pilarčík (63. Všianský) - Balcárek, Šabata

Ohlasy po derby Bořetice - Velké Pavlovice

Stanislav Hřiba (trenér Bořetic)
Jaké je vaše hodnocení dnešního derby?
Nakonec jsme nehráli, co jsme potřebovali, přizpůsobili jsme se jejich hře. Hodně jsme nakopávali míče, byl to souboj na souboj, žádná krása. Pak se ještě vše umocilo tím, že nedohrál bek Krška, no což jsme zareagovali přesunutím Machaly na křídlo a nakonec se to vyplatilo, když na něho byla  penalta, kterou Lambec (pozn. Lambert Šmíd) v pohodě proměnil. I kdyby byla remíza, byl bych s ní spokojený vzhledem k průběhu a našemu oslabení.
Vyloučení Kršky bylo hodně zbytečné?
Já si myslím, že ano. Když už měl žlutou kartu, měl s rozehráním počkat. Jestli mu rozhodčí řekl na píšťalku, to jsem neviděl, ale bývá to tak. Bylo to zbytečné vyloučení.
Co byste řekl k výkonu Velkých Pavlovic?
Předvedly kvalitní výkon, bojovný i velice dobrý taktický. Já jsem věděl, že hrají celoplošný presink a těží ze standardních situací, protože mají vysoké hráče. Naštěstí nás dneska podržel brankář Galla, takže jsem maximálně spokojený.
Na utkání přišlo přes osm stovek diváků. To je fantazie.
Je to fantazie. Přál bych si víc takových utkání. Pro hráče je taková klusa něčím jiným. Myslím si, že ani kluby ve druhé nebo třetí lize by se za takovou návštěvu nemusely stydět.
Dva zápasy, dvě derby, dvě výhry. Skvělý vstup do soutěže?
To máte pravdu, ale před námi je ještě moc kol. Půjdeme zápas od zápasu, ale hlavně bych chtěl zlepšit přechod do útoku, abychom se dostávali víc do šancí a dávali víc gólů. V Tvrdonicích jsme ty šance měli, něco jsme nedali. Dnes jsme se do žádné šance nedostali, proto je vítězství opravdu šťastné.
Budete nahánět Kyjov na čele tabulky?
Já si myslím, že naším cílem je být do 4. nebo 5. místa. Ale uvidíme, jak se soutěž vyvine a podle toho budeme určovat cíle.

Jaromír Piták (trenér Velkých Pavlovic)
Derby v Bořeticích jsme začali aktivně s celoplošným presinkem na míč. Soupeř měl problémy v rozehrávce a tak musel vše řešit nákopy do útočných prostorů. Tam jsme měli výškovou převahu, takže domácí se nezmohli ani na náznak nějaké šance. První poločas byl z naší strany kvalitní hlavně v aktivní defenzívě. Chyběla nám finální nahrávka do zranitelných prostorů domácího týmu, což bylo za pomalou obrannou čtveřici. Druhý poločas se nám znovu dařilo Bořetice aktivně napadat v jejich rozehrávce a vytvářet si náznaky šancí. V těch nás neustále zastavoval nepřesný rozhodčí a domácím dovolil se dostat z našeho tlaku vytvářením standardních situací kolem našeho pokutového území. Po jedné takové situaci podlehl znovu tlaku divácké kulisy a nepřesně odpískal pokutový kop za údajné hraní vysokou nohou... Pokutový kop proměnili domácí ve vedení a od té chvíle se uchýlili k úpornému bránění výsledku všemi prostředky. Naše šance Balcárka, Vaška a Šabaty zůstaly nevyužity, takže jsme odjížděli z Bořetic bez bodového zisku. Hráče musím za předvedený výkon pochválit, plnili to, co jsme si na soupeře nachystali a jenom nepřesný rozhodčí a naše koncovka nás stála bodový zisk.

Petr Vašek (kapitán Velkých Pavlovic)
Jak jste viděl penaltu?
Penalta byla jasná. Ale některé zakroky před tím, třeba když pan Šmíd udělal nůžky, také jsem tam měl hlavu a rozhodčí nepískl, takže nechápu z tohoto pohledu, proč penaltu zapískal.
V zápase jste byli živější.

Chybělo nám štěstíčko, bohužel. Hráli jsme proti deseti a to asi byla ta chyba. Bylo těžké, prosadit se.
Jiskřilo se na hřišti?
Před utkáním jsme se báli, aby se nehrálo moc ostře. Chtěli jsme hlavně v klidu dohrát, aby nikdo nebyl vyloučený a nezranil se. Zítra je pondělí a jde se do práce.

Derby Bořetice-Velké Pavlovice je tady! To poslední rozhodl před čtyřiadvaceti lety Vladimír Kadlec, otec opory Kamila Kadlece

BořeticeJeden z nejočekávanějších zápasů podzimní části je tady. Už v neděli dopoledne se proti sobě postaví velcí rivalové - Bořetice přivítají Velké Pavlovice. Obec s patnácti sty obyvateli se v tu dobu stane nejsledovanějším fotbalovým místem na jižní Moravě. "Celá obec žije fotbalem a na derby s Pavlovicemi se těší už několik let," přibližuje atmosféru trenér Stanislav Hřiba.

Poslední derby se hrálo téměř před čtyřiadvaceti lety. Tehdy ho ve III. třídě sledovalo 150 diváků a Bořetice vyhrály doma 3:1. Dvě branky vstřelil Vladimír Kadlec. Jeho syn, Kamil, je dnešní oporou mužstva. Minulý týden rozhodl o výhře "Celticu" v Tvrdonicích.

Trenér Bořetic Stanislav Hřiba před derby

Dnes jste absolvovali předzápasový trénink. Jaká je v mužstvu nálada?
Nálada je výborná. Zápas očekává celá vesnice už několik let. Těšíme se hodně, kluci přistoupili k tréninku zodpovědně.

Je cítit nervozita?
Asi ne. Máme zkušený tým, devadesát procent hráčů hrálo vyšší soutěže, někteří i tu nejvyšší. Možná před zápasem přijde taková ta zdravá nervozita.

Derby bude hodně sledované. Je i pro Vás prestižnější než další zápasy v soutěži?
Pro mě určitě. Já jsem místní rodák, takže z mého pohledu je to hodně prestižní zápas. V Pavlovicích jsem hrával v dorostu, takže proti nim němůžu říct půl slova. Rivalita obcí je ale velká. Chtěl bych zápas vyhrát.

Nastoupíte kompletní?
V týdnu netrénovali zadák Černý a záložník Petrásek, ale dnes už s námi na hřišti byli. Kromě dlouhodobě zraněného Kamila Novotného by měl být celý tým na zápas připraven.

Jak se bude zápas vyvíjet? Pavlovice pravděpodobně budou hrát ze zadu...
Přesně to očekávám. Pravděpodobně budeme mít míč častěji na kopačkách. Pavlovice budou hrát na rychlé brejky, ale takto na nás hraje většina týmů. Bude to boj od začátku do konce. Hlavně se musíme nachystat na rychlé kontry.

S čím budete po utkání spokojený?
Maximálně budu spokojený, když vyhrajeme. Ale podle průběhu zápasu můžeme být spokojeni i s bodem. Tady fotbalem žije celá vesnice, která chce určitě vítězství.

Divácká kulisa a zájem médií dělá z derby zájímavý souboj, říká před Bořeticemi trenér Velkých Pavlovic Jaromír Piták

Velké Pavlovice vstoupily do 1. A třídy důležitou výhrou s Mutěnicemi. Tu jim vystřelil patnáct minut před koncem Konečný. Před derby v Bořeticích tak mohou být v klidu. "Ještě nás čeká dalších 24 utkání v soutěži, takže vše nestojí a nepadá na tomto zápase," potvrzuje jejich trenér Jaromír Piták.

Trenér Velkých Pavlovic Jaromír Piták před derby

V pátek jste absolvovali předzápasový trénink. Jaká panuje v mužstvu nálada?
Hráči se na zápas určitě těší, je to derby a čeká se slušná divácká kulisa. Měl by to být pro ně svátek a měli by si ten zápas užít.

Ano, zápas je sledovaný, ale pro mě to není otázka života a smrti. Ještě nás čeká dalších 24 utkání v soutěži, takže vše nestojí a nepadá na tomto zápase. Ale jak říkám, divácká kulisa a zájem médií z tohoto derby dělá zájímavý souboj, jinak bych to nepřeceňoval.

Ano, měli bychom nastopit kompletní, ale s mírnými změnami v sestavě oproti minulému zápasu s Mutěnicemi.

Co očekáváte od Bořetic?
Od Bořetic očekávám kvalitní fotbalový projev. Je to mužstvo plné zkušených hráčů i s ligovou minulostí, takže tam bude v jejich hře velká fotbalová kvalita, kterou podpoří domácí prostředí. Byl jsem na jejich zápase v Tvrdonicích a podali dobrý výkon, vítězství si zasloužili.

Po zápase budu spokojený, pokud moji hráči podají výkon plný nasazení a fotbalové kvality. Samozřejmě podtržený bodovým ziskem. Také doufám, že zápas proběhne bez negativních emocí a v duchu fair-play.

Máte na utkání vypsané nějaké speciální prémie?
Ne, na zápas nemáme vypsané žadné speciální prémie.